Anglický kokeršpaniel je večne veselý a dobre naladený psík, s ktorým si užijete rodinné výlety a kúpanie vo vode. Má veľkú výdrž a nevyčerpateľnú energiu. Jeho najväčšou radosťou je stopovanie zveri, váľanie sa v blate, či predieranie sa hustým krovím.

Anglický kokeršpaniel

Je to psie plemeno pochádzajúce zo Spojeného kráľovstva. Patrí medzi najstaršie z pôvodných plemien poľovných psov používaných pri poľovačkách na malú zver. Koker je hravý a priateľský pes, ktorý miluje svojho pána, ale nie je na ňom závislý a dokáže si poradiť aj sám. Vďaka jeho milej povahe je vhodný k deťom a dobre vychádza aj s inými psami. Svoju rodinu bude vítať hlasným štekotom a vrtiacim chvostom. Je preňho typický dobromyseľný a radostný výraz. Aj napriek jeho občasnej tvrdohlavosti a veľkému temperamentu, je kokeršpaniel ľahko ovládateľný a veľmi chápavý pes. Na poľovačkách je mimoriadne ostražitý a neúnavný. Charakteristickou vlastnosťou kokra je jeho láska k pohybu. Miluje kopce, lesy, polia a veľmi rád pláva.

Povaha a správanie

Anglický kokeršpaniel je zdatný a nebojácny pes. Má veľmi inteligentnú a prispôsobivú povahu. Je učenlivý, ale býva aj tvrdohlavý a prefíkaný. Potrebuje trpezlivého majiteľa, ktorý mu bude dávať jasné príkazy. Svojmu pánovi je oddaným spoločníkom, miluje svoj domov. Anglický kokeršpaniel v sebe ukrýva množstvo energie a húževnatosti. Na poľovačkách sa z neho stáva náruživý lovec.

Celkový vzhľad

Anglický kokeršpaniel je stredne veľké plemeno s kompaktne vyváženou a robustnou postavou, hodvábnou, jemne vlnitou srsťou, dlhými splývavými ušami a prenikavými tmavými očami. Sfarbenie môže mať rozmanité. Jednofarebné jedince môžu mať škvrnu len na prsiach.

Výška psa: 39 – 41 cm
Výška sučky: 38 – 39 cm
Váha: 13 – 15 kg
FCI: retrívre, sliediče a vodné psy

Využitie Anglického kokeršpaniela

Je to pes s vynikajúcimi vlastnosťami pre vysliedenie zveri, hlasité sledovanie stopy. Jeho najväčšou radosťou je stopovanie zveri, váľanie sa v blate, či predieranie sa hustým krovím.. Pôvodne bol vyšľachtený na lov vtákov. V súčasnosti je obľúbeným spoločenským psom vhodným aj na rôzne kynologické športy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno