Welsh terrier / Waleský terier, velšterier/ je najstaršie poľovné plemeno teriéra. Bol vyšľachtený v drsných podmienkach severného Walesu a využívaný pri poľovačkách na vydry, líšky a jazvece, ale zároveň aj ako strážny pes.

Welsh terrier

Jeho štandard bol vydaný už v polovici 19. storočia. Pre jeho vynikajúce pracovné vlastnosti, odvahu a pekný exteriér ho nemuseli zlepšovať krížením s inými teriérmi. Na naše územie bol dovezený v medzivojnovom období, keď sa presadil ako veľmi dobrý pracovný pes.

Vlastnosti plemena

Welsh terrier je živý, temperamentný, učenlivý, ľahko cvičiteľný a ovládateľný, poslušný a v poľovníctve všestranne využiteľný pes, často hlasitý na stope. Ak práve neloví, je pomerne kľudný, priateľský a poslušný. Ak však poľuje, je vždy naplno sústredený na zver. Je to pes, ktorý miluje vodu a rád aportuje, je odvážny a hlasitý pri práci na diviakov. Má vynikajúci čuch, často si musí poradiť s dohľadávaním na stope staršej ako 24 hodín.

Stavba tela

Welsh terrier je pes s kompaktným štvorcovým telom pripomínajúcim foxteriera hrubosrstého, mohutnejšej stavby. Jeho kostra je pevná a pružná. Má hrubú, tvrdú a priliehavú srsť s výraznými fúzmi a obrvami. Je čiernej alebo čierno-sivej farby s hnedými odznakmi na hlave, krku, hrudi a končatinách. Psy nemajú byť v kohútiku vyššie ako 39 cm, s hmotnosťou 9 – 9,5 kg.

Využitie

Je to ideálny všestranný pes pre poľovníka.

H.T. Harris, dlhoročný chovateľ tohto plemena o ňom napísal:

„Z vlastnej skúsenosti viem, že neohrozenejší a lepší poľovnícky pes na vyháňanie jazvecov a líšok neexistuje“

welsh terrier z Borovej dolinky
Welsh terrier Mina z Bôrovej dolinky s úlovkom jazveca. (Foto zdroj: www.welshterrier.sk)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno